im-retail-blog-2021-01-pl

Nowa era samoobsługi

Różne formy samoobsługowych zakupów i usług są z nami już od dłuższego czasu, jednak to ostatnie lata mocno przyspieszyły rozwój tej gałęzi technologicznej. Takiego obrotu sprawy można się oczywiście dopatrywać w coraz większych możliwościach dzisiejszej elektroniki, ale również w o wiele bardziej cyfrowo doedukowanym społeczeństwie niż jeszcze kilka lat temu. Korzystanie z systemów self-service powszednieje i staje się rozwiązaniem komfortowym dla większego odsetka społeczeństwa. Jakie jednak bariery nadal stoją na drodze ku jeszcze szerszej ekspansji urządzeń samoobsługowych? Jaki jest sposób, aby je pokonać?

 

Paradoks self-service

 

Poziom samoobsługi do którego dąży cała branża, w założeniu powinien całkowicie wyeliminować konieczność ingerencji pracowników w obsługę klienta. Zapewni to niezrównaną dotąd szybkość i wygodę każdej transakcji, a jednocześnie pozwoli na przesunięcie pracowników w kierunku innych, wymagających niestandardowego lub emocjonalnego podejścia zadań. Aby jednak przyszłość mogła rysować się w takich barwach, obecnie konieczna jest wzmożona i owocna współpraca na linii klient-sprzedawca-dostawca technologii. Kasy self-service nadal są dalekie od doskonałości, dlatego nieodzownym jest dokładne wsłuchanie się w potrzeby klientów, bo to właśnie oni są jedynymi prawdziwymi recenzentami każdego takiego rozwiązania.

 

Jak wejść w nową erę? Inteligentnie

 

Badania pokazują, że aż 75% klientów uważa, że rzeczywistym problemem dotyczącym kiosków samoobsługowych są nadal zdarzające się trudności z ich obsługą. Interfejs bywa niepotrzebnie skomplikowany, nieprzejrzysty, co owocuje koniecznością częstej asysty pracownika sklepu lub restauracji. Ten problem szczególnie dotyczy kas w supermarketach, które generują kłopoty z właściwym kasowaniem produktów. W efekcie aż 90% konsumentów chciałoby, aby kioski w inteligentny sposób wspomagały proces skanowania produktów.

Tego typu rozwiązania zaczynają się pojawiać na mniejszą skalę w niektórych sieciach sklepów lub lokalach gastronomicznych. Rozpoznawanie produktów odbywa się za pomocą chipów RFID lub kamer połączonych z zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji, jak ma to miejsce w produkowanej przez SelfMaker kasie Selfbox AI. W ten sposób ulepszone, inteligentne kasy mogą zwiększyć satysfakcję klientów, poprzez szybsze, intuicyjne i bezproblemowe działanie.

 

Postaw na personalizację

 

Innym sposobem na poprawienie doświadczenia z użytkowania kas samoobsługowych jest zaimplementowanie dobrze zaprojektowanych algorytmów personalizacji. Opcja ta sprawdzi się doskonale w przypadku automatów vendingowych, oferujących specjalistyczne produkty. Jednym z przykładów zastosowania podobnego rozwiązania są kioski z produktami opartymi o CBD, stworzone przez Hemp Fusion, które można znaleźć m. in. na lotnisku w Atlancie. Maszyny te przed wydaniem produktu dają możliwość przejścia krótkiej ścieżki pytań mającej określić osobiste preferencje konsumenta i możliwie jak najdokładniej dopasować asortyment do jego oczekiwań.

 

Wolność wyboru

 

Jednak w całej pogoni za poszukiwaniem doskonałego rozwiązania samoobsługowego nigdy nie można zapomnieć o pozostawieniu możliwości wyboru. Każdy z nas reprezentuje inne wartości, każdy ma inne priorytety i potrzeby. To co w gorączce self-service może wydawać się oczywistym celem – szybkość, komfort i praktyczność nie zawsze wygrywa z podejściem stricte ludzkim i emocjonalnym. Dla wielu osób bezpośredni kontakt z inną żywą istotą zawsze pozostanie wartością nadrzędną.

Mimo to, warto nieustannie i w zgodności z oczekiwaniami klientów dążyć do poprawy jakości infrastruktury samoobsługowej, odkrywać nowe możliwości, wchodzić na nowe ścieżki i w pełni wykorzystywać to, co daje nam nowoczesna technologia. Odpowiednie zaimplementowanie kas samoobsługowych, połączone z właściwie rozdysponowanym kapitałem ludzkim, pozwoli na przyciągnięcie i zatrzymanie klientów chcących szybko i bez zbędnych utrudnień załatwić konieczne sprawy i wrócić do swoich podstawowych obowiązków. A to w świecie zdominowanym przez ciągły pośpiech z pewnością zostanie docenione.

Comments are closed.